Victorie meritată a băimărenilor!

noiembrie 20, 2010 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CSS 2 UKRO Baia Mare = 0 – 3 ( -22, -17, -20 )

Revirimentul de la Dej, unde şimleuanii şi-au luat revanşa, câştigând meciul cu scorul de 3-1, n-a ţinut decât o săptămână ! Sâmbăta trecută, ai noştri au fost de nerecunoscut, cedând în faţa maramureşenilor după 69 de minute de joc efectiv. Gazdele n-au putut face faţă oaspeţilor, constituiţi într-o echipă suplă, în permanentă mişcare, acoperind bine toate zonele propriului teren de joc. Cu unele excepţii, sălăjenii au fost mai lenţi, au păgubit la construcţia atacului din cauza preluării defectuoase a mingii (mai ales Ivan) şi au avut reacţii întârziate (uneori au fost chiar pasivi) la unele mingi “puse” de maramureşeni în “spaţiul nimănui” dintre cele două linii de joc şimleuane, precum şi la câteva servicii “as” ale oaspeţilor.

Setul întâi a fost antrenant, aprig disputat de ambele combatante, aşa cum arată şi evoluţia scorului. În prima parte, avantajul a fost de partea ospeţilor (6-3, 8-5, 10-7), iar în cea de-a doua, gazdele s-au aflat la conducere (12-10, 15-13, 20-19). Desigur, au fost şi multe egalităţi de scor, ultima la 21-21. Din păcate pentru localnici, preluările deficitare ale mingii (Harlişca) şi ineficienţa atacurilor (Abraham şi Kiraly) din finalul setului, au dus la pierderea lui: 22-25. Acest deznodământ nefericit pentru şimleuani şi-a pus amprenta pe jocul lor fără orizont din actul al doilea, fiind – cum spuneam – de nerecunoscut. Câştigarea primului set i-a înviorat pe băimăreni, care au punctat dezinvolt, distanţându-se la 12-13 puncte(!): 18-6, 22-9, 23-11. În această circumstanţă, oaspeţii s-au impus lejer cu scorul de 25-17. În setul al treilea, şimleuanii n-au avut niciodată avantaj pe tabela de marcaj a scorului !

Ei au fost conduşi de mai multe ori (chiar şi cu patru puncte), reuşind doar să egaleze scorul consemnat în foaia de arbitraj: 6-6, 14-14, 20-20. Gazdele, cu Silaghi, Harlişca şi Kiraly la fileu, n-au putut contracara acţiunile ofensive ale maramureşenilor, care şi-au adjudecat setul cu scorul de 25-20, într-o bucurie evidentă.
La şimleuani, directorul tehnic Teofil Chiş şi antrenorii Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund au aliniat formaţia: Andrei Harlişca, Sergiu Ivan (Darius Pop), Eugen Ilieş, Mircea Abraham – căpitan de echipă, Kiraly Andras şi Mihai Silaghi. Au fost prezenţi: Ioan Puşcaş – junior, Vlad Moşincat, Dacian Ardelean şi Adrian Preda.
Au arbitrat corect: Mihai Soroceanu – principal, Cristian Şanta – secund (ambii din Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Mircea Temian şi Gheorghiţă Mitraşca – asistenţi (ambii din Zalău).
Sâmbătă, 27 noiembrie a.c., echipa CS PHOENIX Şimleu Silvaniei stă.