Cupa Maramureșului – Karate Shotokan 2016

martie 22, 2016 | Administrator

Duminică, 20.03.2016, sala de sport a Liceului “Emil Racoviță” din Baia Mare a găzduit ediția din acest an a “Cupei Maramureșului” la Karate Shotokan. Evenimentul a fost organizat de C.S.Condor din Baia Mare în colaborare cu D.J.T.S. Maramureș. La finalul concursului, gazdele au răsplătit efortul concurenților cu medalii, cupe și diplome pentru toți cei care s-au clasat pe primele trei locuri ale categoriilor de concurs.

Cei aproape 100 de sportivi prezenți, din județele Bihor, Satu Mare, Sălaj și Maramureș s-au întrecut în probe de kumite individual, atât la secțiunea W.K.F. cât și la cea de Shobu-Ippon, conform Regulamentului competițional al W.S.F.

Judetul Sălaj a fost reprezentat de o delegație destul de numeroasă formată din 39 de sportivi, 4 arbitri/antrenori (Pop Gheorghe, Chiș Dan, Creț Adrian și Coste Călin) și mai mulți susținători. Astfel, 20 de sportivi au fost de la C.S.Dani-San din Zalău, iar 19 de la Clubul Copiilor din Șimleu Silvaniei și secțile C.S. Omega din Jibou, Crasna și Șimleu Silvaniei.

Sportivii de la Jibou, Crasna și Șimleu Silvaniei au încheiat concursul cu 10 locuri I, 3 locuri II și 9 locuri III. S-au remarcat în mod deosebit și au obținut locuri I: Pop Maia, Ciurte Mara, Pop Tania, Radu Paula(2), Cozma David, Bal Matei și Ilinca Marius(3). Locuri II au obținut Pop Tania, Pop Rares și Laza Ianis, iar pe locul III s-au situat Toma Gianina, Man Eduard, Iacob Nicolas, Chereches Marius, Ardelean Luca, Luput Laur, Borz Eduard, Moldovan Alexandru(2).

Rezultate bune și foarte bune, în special pentru cei doi sportivi care vor reprezenta Șimleul la mondialele din Polonia, respectiv Radu Paula și Ilinca Marius, pe care țin să-i felicit pentru evoluția de la Baia Mare, dar felicitări deasemenea și întregului lot pentru prestația deosebită.